sprzedaz-mieszkania-czy-wynajem-2021

Czy sprzedaż mieszkania opłaca się bardziej niż wynajem mieszkania?

sprzedaz-mieszkania-czy-wynajem-2021

Jeśli zastanowimy się kim jest grupa demograficzna, która dziedziczy teraz mieszkania będą to Polacy w średnim wieku. Dostają oni mieszkania po rodzicach z tak zwanego boomu demograficznego mając do wyboru: sprzedać mieszkanie czy je wynająć? Skup mieszkań to nie jedyna decyzja osób z nowym nabytkiem – wiele osób pozostawi sobie mieszkanie nawet z sentymentu do zmarłych krewnych. Inni wybiorą wynajmu – co jest najlepszą opcją w tym wypadku? Sprawdzamy to w naszym artykule.  

Osoby decydujące się na wynajem najczęściej kierują się myślą o dodatkowym źródle dochodu lub pomocy w spłacie kredytu. Ci, którzy dom czy mieszkanie będą chcieli sprzedać pokierują się chęcią szybkiej transakcji oraz ofertą skupu domów i innych nieruchomości aby w jak najszybszym czasie otrzymać zwrot z inwestycji. Co po niektórzy wezmą się za sprzedaż domu samodzielnie z większym lub mniejszym skutkiem poszukując chętnego kupca. Niestety, nawet jeśli go znajdą cały proces może wydłużyć się od kilku do kilkunastu miesięcy, nie wspominając o przypadkach, w których ciężko w ogóle znaleźć chętnego na kupno mieszkania po rodzicach.

Wynajmowanie mieszkań a polskie prawo.

Wynajem domu po rodzicach może wydać się niezwykle opłacalnym przedsięwzięciem. Jest też stabilnym i regularnym przypływem gotówki, który zasila co miesiąc nasz domowy budżet. Przydaje się w przypadku spłacania kredytu na inne mieszkanie lub po prostu, jako dodatkowy przypływ pieniędzy. Inwestowanie w wynajem jest bardziej opłacalne niż obligacje, papiery wartościowe czy inwestowanie na giełdzie dlatego jest tak często wybieraną opcją przez wiele osób, które uzyskały w spadku mieszkanie po swoich rodzicach lub innym członku z rodziny.

Inaczej jednak kształtuje się rzeczywistość. Prawda o wynajmie mieszkań nie jest już taka kolorowa jakby się mogło wydawać. Podczas pandemii przekonali się o tym właściciele, którzy często przez ponad rok z kawałkiem nie mogli znaleźć zainteresowanych do wynajęcia ich lokum.

Warto przeczytać Sprzedaż mieszkania – co dalej? 2021

Prawo w Polsce również wydaje się nierównomiernie chronić obie strony umowy dając przyzwolenie na liczne luki. Patowe sytuacje pojawiają się w przypadku nadużycia luki w przepisach o ochronie praw lokatorów, które niejasno precyzują prawa właściciela w spornych sytuacjach. Kiedy więc najemcy przestaną płacić za wynajmowane mieszkanie właściciel ma praktycznie związane ręce. Po trzech miesiącach może dopiero wystosować pismo ponaglające do zapłaty i wyznaczyć kolejny miesiąc na spłatę zadłużenia. Sam w tym samym czasie z własnej kieszeni pokrywa należności w spółdzielni będąc stratnym kolejne okresy rozliczeniowe. Po trzech miesiącach może też wypowiedzieć kłopotliwym lokatorom umowę.  

Wynajem to jednak nie tylko stały dochód i podpisywanie kolejnych umów. Jest to również inwestycja. Inwestujemy w nią swój czas ale także pieniądze w sytuacjach takich jak nagłe awarie, kontakt ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową oraz bycie pod telefonem dla samych najemców. To na nas spoczywa obowiązek prawidłowego funkcjonowania wszystkiego w mieszkaniu, konserwacja sprzętów oraz regulowanie wszelkich spraw u zarządcy. Jeżeli chcemy zainteresować wynajmem potencjalnych chętnych to lokum co jakiś czas potrzebuje również wymiany sprzętów na nowe i odświeżenia.  

Wielu z nas słysząc całą listę obowiązków nie zdecyduje się tak łatwo na wynajem i będzie chciało sprzedać swoje mieszkanie rozważając przy tym szybki skup mieszkań.

Co zamiast najmu czyli sprzedaż mieszkania. 

Aby dodatkowo zarobić więcej na sprzedaży nieruchomości po zmarłych krewnych dobrze jest zastanowić się nad jego remontem. Jeśli poczynimy dodatkowe nakłady, znacznie podniesiemy wartość mieszkania. Stanie się ono również bardziej atrakcyjne dla większej grupy osób poszukującej swojego „M”.

Może cię zainteresować Co klienci oglądają w mieszkaniu przed jego zakupem

Niestety mieszkania „po dziadkach” nie mają wielu chętnych i ciężko jest znaleźć potencjalnych kupców. Dodatkowo ciężko jest uzyskać satysfakcjonujący nas zarobek na sprzedawanym mieszkaniu, które dodatkowo potrzebuje opróżnienia oraz remontu. Jeśli nie zakładamy samodzielnej sprzedaży czy wykonania takiego remontu warto zainteresować się ofertą skupu mieszkań, które podpowie co dalej możemy zrobić oraz, w większości przypadków, odkupić od nas kłopotliwą do sprzedaży nieruchomość.

Decydując się na remont mieszkania i podniesienie jego wartości tym sposobem optymalną stawką, za którą powinniśmy móc wykonać porządne odświeżenie mieszkania jest 40 000 zł. Przy wyższej kwocie remont może się nie opłacić a my nie zyskamy na sprzedaży tyle ile zamierzaliśmy. Jeśli nie jesteśmy w stanie takiego remontu przeprowadzić wciąż możemy spróbować sprzedać mieszkanie po rodzicach jednak szanse na sukces są jeszcze mniejsze. Zaglądając na popularne portale ogłoszeniowe łatwo możemy stwierdzić, że mieszkania tego typu „wiszą” na stronach i nie uzyskują dużego zainteresowania. Musimy także uważać na oferty składane przez tak zwanych flipperów. Osoby te wykorzystują niewiedzę i brak doświadczenia poszukując starych mieszkań do remontu i składając oferty, które są bardzo niekorzystne dla właścicieli. Warto więc być świadomym takich praktyk i uważać na oszustów.  

Skup mieszkań ratunkiem dla starych mieszkań po rodzicach?

Jeśli ciężko jest sprzedać nam mieszkanie otrzymane po rodzinie dobrze jest zainteresować się obecnie popularnym rozwiązaniem. Skup domów i innych nieruchomości jest prawdopodobnie najlepszą opcja dla mieszkań takich jak opisane powyżej. Bez remontu i po wielu latach zamieszkiwania mieszkania ze spadku lub podobne to w końcu trudny produkt do sprzedania. Firmy zajmujące się fachowym skupem mieszkań, działek, mieszkań i innych nieruchomości bez problemu kupią od nas kłopotliwą nieruchomość w zamian za szybką gotówkę i zajmą się całym procesem odciążając nas. 

Profesjonalna firma to również pewność oszczędności czasu i pieniędzy gdyż nie potrzebujemy w tym procesie korzystać z żadnych pośredników. Unikamy też wystawienia oferty na wolny rynek i obawy przed nieuczciwymi kupcami i innymi oszustami.

Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.

Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.

Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ