szybka-sprzedaz-mieszkania-2021

Sprzedaż mieszkania – co dalej? 2021

szybka-sprzedaz-mieszkania-2021

W ferworze poszukiwania chętnego kupca i przygotowywania dokumentacji zastanawiamy się często o sprzedaż mieszkania – co dalej? Z tego artykułu dowiecie się czego należy dopilnować po wyjściu od notariusza i o jakie sprawy należy zadbać przed przekazaniem mieszkania dalej. Przeczytasz także, jakie kroki należy podjąć niezależnie od tego czy samodzielnie sprzedajesz swoją nieruchomość czy korzystasz z zewnętrznych doradców jak na przykład szybki skup mieszkań za gotówkę.

Na co zwracać uwagę przy sprzedaży mieszkania?

Jeśli samodzielnie myślisz o sprzedaży swojego mieszkania zainwestuj czas na doedukowanie się w kwestiach prawa podatkowego dotyczącego Twojego lokum. Radzimy także aby dobrze prześwietlić każdego potencjalnego kupca. Druga kwestia będzie bardzo ważna jeśli okaże się, że osoba, chętna na nasze mieszkania tak naprawdę dopiero stara się o kredyt i nie posiada jeszcze decyzji banku lub, co gorsza, czeka dopiero na ofertę od różnych biur pośredników. Wówczas sprzedamy takie mieszkanie ale co dalej? Jak długo jesteśmy w stanie czekać na gotówkę i załatwienie przez kupca wszystkich zgód i formalności?

Warto przeczytać Co klienci oglądają w mieszkaniu przed jego zakupem

Jeśli więc zależy nam na sprzedaży bez niepotrzebnej zwłoki, warto oddać mieszkanie fachowcom, którzy zajmują się szybkim skupem nieruchomości. Firmy te o wiele szybciej znajdą idealnego zainteresowanego naszym lokalem i dopilnują aby w papierach zawsze był porządek, ponieważ jest to także w ich interesie.  

Czego dopilnować w kwestii formalności?

Jak i kiedy nabyliśmy nasze mieszkanie? Oraz czy występują przy nim zawiłe kwestie prawne? Na te i inne pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć przed zakończeniem całego procesu sprzedaży. Przede wszystkim, powinniśmy się także rozliczyć z fiskusem, który żąda podatku od każdej sprzedanej nieruchomości i liczy sobie 19% Twojego dochodu. Dochodem w tym przypadku jest różnica, jaka wyjdzie nam po odjęciu od przychodu kosztów, które ponieśliśmy. 

Nie w każdym przypadku musimy jednak ten podatek zapłacić. Sprzedałeś mieszkanie – co dalej? W ciągu trzech lat po zakończeniu sprzedaży musimy przekazać środki na kolejną inwestycję bez wyszczególnienia po co nam ona (czy na własne cele mieszkaniowe, czy na wynajem). Aby zmieścić się w tym dość krótkim czasie możemy wykorzystać szybki skup nieruchomości za gotówkę aby ugrać więcej czasu i być pewnym otrzymanego zwolnienia z podatku. W takim wypadku mamy dowolność działań i możemy nabyć nowe mieszkanie bez niepotrzebnego przestoju.

Kiedy zrobimy już to wszystko pozostaje nam złożenie specjalnej deklaracji PIT-39, która uprawnia nas do uniknięcia płacenia podatku od nieruchomości. Nie unikajmy też dosłania formularza, ponieważ, jeśli w terminie nie rozliczymy się odpowiednio z Urzędem Skarbowym, możemy otrzymać nawet grzywnę. 

Przygotowanie dokumentacji po sprzedaży mieszkania.

Pierwszym dokumentem, na którym powinieneś się skupić jest protokół zdawczo-odbiorczy, który będzie chronić obie strony w przypadku jakichkolwiek roszczeń obu stron. Zanim przekażemy więc klucze następnemu najemcy przygotujmy odpowiedni protokół. Powołując się na skup mieszkań za gotówkę możemy oddać w ich ręce wszystkie formalności i przenieść siły na sporządzenie porządnego protokołu, w którym znajdą się takie informacje jak: 

– czas przekazania kluczy, miejsce wyszczególnienie jakie klucze i do jakich pomieszczeń zostały przekazane;

– stan mieszkania w dniu, w którym przekazujemy klucze oraz wypisanie wszystkich ewentualnych wad (które najczęściej wynikają z użytkowania);

– wszelkie sprzęty, jakie pozostawimy w przekazywanym mieszkaniu również z wyszczególnieniem ewentualnych wad wynikających z użytkowania;

– dane świadka przekazania kluczy jeśli jest obecny.

Sporządzając taki protokół zwróćmy uwagę na każdy detal, który może nam się wydać istotny przy ewentualnych roszczeniach, jakie mogą wystąpić. 

Najczęstsze problemy podczas sprzedaży mieszkania.

Sprzedałem mieszkanie – ale co dalej? Jeżeli dokładnie nie przygotujemy się na cały proces sprzedaży, może nam być bardzo ciężko zainteresować swoją ofertą potencjalnych kupców a możemy się nawet spotkać z całkowitą rezygnacją z oferty kupna. Negocjowanie ceny, przygotowanie i atrakcyjne przedstawienie oferty nie jest łatwy, szczególnie jeżeli dysponujemy kłopotliwym do sprzedania mieszkaniem z zadłużeniem, udziałami innych osób lub niechcianym lokatorem, który nie chce opuścić lokalu. 

Przy samodzielnej próbie sprzedaży nieruchomości będziemy musieli poświęcić dużo czasu na pozyskanie potencjalnych zainteresowanych kupnem, wystawianiem ogłoszeń czy odpowiadaniem na najróżniejsze pytania związane z aspektami nieruchomości. Jeżdżenie na miejsce i pokazywanie mieszkania to również dodatkowy wydatek związany z kosztami dojazdu i czasem poświęconym na dojazdy. Od naszego zaangażowania w całą sprawę będzie zależała ostatecznie szybka sprzedaż mieszkania<span style=”font-weight: 400;”>.

Może cię zainteresować Sprzedaż domu w trakcie budowy – co warto wiedzieć? 2021

Jeżeli chcemy zainteresować innych swoją ofertą dobrze jest najpierw prześledzić rynek i zorientować się co zawierają inne ogłoszenia a także jak kształtują się mieszkania o podobnym metrażu w budynkach budowanych w zbliżonych latach oraz co zawierają. Po wybraniu głównych atutów naszego lokum możemy wypisać wszelkie udogodnienia w i wokół naszej nieruchomości. 

Cały proces sprzedaży i załatwiania wszystkich formalności może wydłużyć się i trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu miesięcy i zależeć będzie w dużej mierze od tego ile sami będziemy w stanie poświęcić aby tę sprzedaż sfinalizować. W trakcie musimy pamiętać o tym, aby uważać na oszustów i dobrze poznać każdego chętnego i jego intencje zakupowe oraz wystrzegać się pochopnych decyzji, które mogą okazać się dla nas tragiczne w skutkach. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia i obawiamy się trwających wieki procedur możemy przekazać cały proces sprzedaży naszej nieruchomości profesjonalistom, którzy na co dzień zajmują się szybkim skupem mieszkań za gotówkę i będą mogli w łatwy i nieskomplikowany sposób znaleźć odpowiedniego kupca w szybkim czasie. Jest to gwarancja dopilnowania dokumentacji i szybkiej realizacji naszych zamierzeń odnośnie wybranej nieruchomości. 

Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.

Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.

Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ