jak-sprzedac-dom-2021

Sprzedaż domu w trakcie budowy – co warto wiedzieć? 2021

jak-sprzedac-dom-2021

Rozpocząłeś budowę domu i w pewnym momencie coś poszło nie tak? W obecnych sytuacji gospodarczej jest to znacznie bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek. Utrata praca, choroba w rodzinie, problemy ze spłatą kredytu i wiele innych powodów może stanąć na drodze do ukończenia budowy wymarzonego domu. Co wówczas można zrobić? Jak sobie poradzić w sytuacji, kiedy budowa nie może zostać ukończona, bank upomina się o spłatę kredytu, a ty nie masz na to środków? Rozwiązaniem może być sprzedaż domu.

Jak sprzedać dom w trakcie budowy?

Czy jest to w ogóle możliwe i dopuszczalne przepisami prawa, aby sprzedać dom w budowie? Czy znajdą się na niego chętni, którzy zechcą zapłacić, a przy okazji przejść całą procedurę związaną z formalnościami? Mamy bardzo dobrą wiadomość. Skup domów w budowie jest możliwy i w pełni legalny. Nasza firma zajmuje się skupem domów w budowie na terenie całego kraju, oferując właścicielom korzystne ceny i maksymalnie szybkie procedury. Jeśli chcesz się dowiedzieć najważniejszych informacji o tum, jak wygląda w praktyce sprzedaż domu będącego budową, zapraszamy do lektury.

Sprzedaż domu a działka

Dom, który jest w trakcie budowy, nie został jeszcze formalnie odebrany przez urząd i oddany do użytkowania. Tym samym nie stanowi odrębnej własności, dla której można założyć księgę wieczystą. Zatem faktycznym obiektem sprzedaży jest działka gruntowa, na której budowa została rozpoczęta i się znajduje. Rzecz jasna skup domów odkupuje od Państwa działkę, której cena może być powiększona proporcjonalnie do wartości rozpoczętej budowy. W praktyce, jeśli cena działki to 100 000 złotych, a wartość rozpoczętej budowy to 40 000 złotych, to suma całej transakcji powinna wynieść ok. 140 000 złotych.

Skup domów w trakcie budowy – pozwolenia

Osoba, która rozpoczęła budowę swojego domu na działce, musiała uzyskać na ten cel pozwolenie na budowę. Sprzedając nowemu właścicielowi działkę z rozpoczętą budową, powinna mu przekazać komplet dokumentacji, wchodzącej w skład inwestycji. Są to wszelkiego rodzaju pisma z urzędu – pozwolenia, decyzję, uzgodnienia z dostawcami mediów, mapy, plany, wypisy i wyrysy gruntów, dziennik budowy, projekt architektoniczno-konstrukcyjny, a w końcu samo urzędowe pozwolenie na budowę. Nowy właściciel, który zdecydował się na skup domów w trakcie budowy, będzie musiał dokonać tzw. przepisania pozwolenia na siebie.

Skup domów w stanie deweloperskim

Dom w trakcie budowy może być rozpoczętą inwestycją, która już na pierwszy rzut oka wygląda jak budowa, może również być tzw. domem w stanie deweloperskim. Co to takiego? Jest to praktycznie ukończona inwestycja, której do zamieszkania brakuje prac wykończeniowych. Jest to zatem budynek z elewacją, ocieplony, ze stolarką okienną i drzwiową, z wykonanymi instalacjami wewnętrznymi i przyłączami mediów. Pozostało w nim jedynie wykończyć wnętrza – ułożyć podłogi, pomalować ściany, wykonać biały montaż oraz wyposażyć dom w niezbędne sprzęty, meble i urządzenia.

Sprzedaż domu w trakcie budowy a sprawy formalne

Podjąłeś decyzję o sprzedaży swojego domu w trakcie budowy? Przyszło Ci to trudno, ale wiesz że to jedyne dobre rozwiązanie? Chcesz uniknąć w ten sposób licytacji swojej nieruchomości, a tym samym jej sprzedaży za kwotę znacznie poniżej wartości. Jedynym słusznym rozwiązaniem pozostaje sprzedaż domu firmie, która może go kupić od ręki, płacąc całą kwotę gotówką do ręki. Aby transakcja mogła dojść do skutku, konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jakich? Sprawdzisz to poniżej.

Warto przeczytać Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? – najważniejsze informacje

Dokumenty potrzebne aby sprzedać dom w trakcie budowy

Odpis z księgi wieczystej

Jest on jednym z najważniejszych dokumentów koniecznych do tego, aby zrealizować sprzedaż domu. Znajdują się tam informacje o właścicielu nieruchomości, a także wszelkich obciążeniach i służebnościach.

Wypis z rejestru gruntów

Kolejny na liście ważnych dokumentów, który uzyskasz w urzędzie miasta lub gminy. Na wypisie z rejestru gruntów znajdują się wszystkie informacje dotyczące powierzchni działki oraz jej położenia.

Wypis z MPZP

Skup domów w tracie budowy wymaga także przedłożenia wypisu z miejscowego planu zagospodarowania – określa on przeznaczenie działki, np. pod zabudowę mieszkaniową lub usługową itp.

Dokument potwierdzający nabycie działki

Może to być akty notarialny kupna sprzedaży lub akt darowizny, jeśli w posiadanie działki wszedłeś tą właśnie drogą. Dokument ten określa sposób, w jaki stałeś się właścicielem nieruchomości.

Jakie jeszcze dokumenty może potrzebować skup domu w trakcie budowy?

Wyżej wymienione dokumenty są najważniejszymi i stanowią podstawę do przeprowadzania transakcji kupna sprzedaży. Jeśli na działce znajduje się budynek w zaawansowanym stadium budowy – np. stan surowy otwarty lub zamknięty, nabywca może poprosić o pozostałą dokumentację dotyczącą inwestycji. Będzie mu ona potrzebna do dalszego kontynuowania prac przy budowie domu.

Może cię zainteresować Sprzedaż mieszkania z kredytem podczas rozwodu

Sprzedaż domu w budowie – dokumentacja inwestycji

Pozwolenie na budowę domu

Decyzje wydane przez urząd, zezwalające na rozpoczęcie budowy domu na działce inwestora. Aby prace móc kontynuować, nowy właściciel będzie musiał przenieść pozwolenia na siebie.

Projekt architektoniczny

Kompletna dokumentacja architektoniczno-konstrukcyjna obiektu, przygotowana przez biuro projektowe. Zawierać będzie również projekty instalacji, zagospodarowania terenu itp.

Dziennik budowy

Kolejny bardzo ważny element dokumentacji, potwierdzający rozpoczęcie i zakończenie poszczególnych etapów prac. Dziennik powinien być uzupełniony przez kierownika budowy.

Uzgodnienia mediów

Dokumenty uzyskane od dostawców mediów, w których zapewniają i określają warunki podłączenia domu do sieci gazowej, elektrycznej, wod-kan oraz pozostałych instalacji teletechnicznych.

Jakie zalety ma szybka sprzedaż domu będącego budową?

Nadal rozważasz opcję skup domów za gotówkę? A może wolisz przeprowadzić sprzedaż przy pomocy ogłoszeń internetowych? Oczywiście decyzja należy do Ciebie. Zanim jednak ją podejmiesz, poznaj wszystkie zalety wynikające ze współpracy z naszą firmą. Jest ich naprawdę wiele i jak niebawem się przekonasz, możesz na tym zyskać nie tylko finansowo, ale również w wymiarze niematerialnym.

Sprzedaż domu w krótkim czasie

Tam gdzie liczy się czas i nie ma miejsca na umawianie licznych wizyt potencjalnych klientów, profesjonalny skup domów za gotówkę to najlepsze rozwiązanie. Oszczędzasz czas i unikasz potencjalnych problemów z rosnącym zadłużeniem.

Skup domów bez problemu z formalnościami

Osoby indywidualne, okazjonalnie kupujące nieruchomości, mogą się obawiać zakupu domu w trakcie budowy, szczególnie jeśli nie został jeszcze odebrany. Dlaczego? Nie wiedzą czy nie czeka na nich żadna pułapka, która zmusi ich w przyszłości do kolejnych wydatków.

Błyskawiczna zapłata

Skup domów w trakcie budowy finansujemy własnymi środkami, bez posiłkowania się kredytami bankowymi. Dlaczego to ważne? Ponieważ pozwala nam podejmować szybkie decyzje o zakupie i wypłacić całą kwotę w maksymalnie szybkim czasie.

Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.

Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.

Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ