28 paź Sprzedaż mieszkania z kredytem podczas rozwodu
Jest takie powiedzenie, że umowa kredytowa wiąże ludzi mocniej niż małżeńska przysięga. I rzeczywiście – wspólnie zaciągnięte długi i zobowiązania pozostają wspólnym problemem przez długie lata, niezależnie od tego, gdzie skierują nas życiowe ścieżki. Jak spłacać kredyt hipoteczny po rozwodzie?
Warto przeczytać Mieszkania z licytacji komorniczych w Warszawie – okazja czy pułapka?
Najważniejszą kwestią jest to, aby byli małżonkowie doszli w tej kwestii do porozumienia, bo kredyt mieszkaniowy to wieloletnie zobowiązanie. Mimo rozwodu i, co za tym idzie, zniesienia wspólności małżeńskiej, każde z byłych małżonków pozostaje w oczach banku dłużnikiem, a to oznacza, że każde jest zobowiązane do spłaty zaciągniętego kredytu.
Czy jeden z kredytobiorców może przejąć cały dług?
Według przepisów kodeksu cywilnego takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe. Aby jeden z byłych małżonków mógł przejąć zobowiązanie, konieczna jest zgoda banku. Ta zależy od sytuacji finansowej zainteresowanego kredytobiorcy, a dokładniej od jego zdolności kredytowej. Kiedy okaże się, że zdolność jest wystarczająca, bank zapewne zgodzi się na przejęcie długu przez jednego z małżonków. Taka zmiana wymaga podpisania aneksu do umowy kredytowej.
Powyższe rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla tych byłych małżonków, którzy uzgodnili, że jeden z nich otrzyma sfinansowaną z kredytu nieruchomość do całkowitej dyspozycji. Korzystając z mieszkania, będzie zobowiązany do samodzielnej spłaty zobowiązania.
Sprzedaż mieszkania z kredytem po rozwodzie
W sytuacji kiedy bank nie wyrazi zgody na przejęcie długu, gdyż zdolność kredytowa jednego z małżonków nie będzie wystarczająca, mogą oni zdecydować się na sprzedaż domu z hipoteką po rozwodzie. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania byli małżonkowie przeznaczą na spłatę kredytu hipotecznego, pozbywając się tym samym problemu. Jest to najczęściej praktykowane rozwiązanie, gdy kredytobiorcy nie mogą się dogadać w kwestii dalszej spłaty kredytu i nie widzą potrzeby pozostawiania nieruchomości, na przykład dla dzieci.
Warto przeczytać Jak sprzedać mieszkanie po rozwodzie?
Czy po sprzedaży mieszkania po rozwodzie musimy zapłacić podatek?
Nie należy płacić podatku od sprzedaży mieszkania po rozwodzie, jeżeli od dnia nabycia nieruchomości upłynęło już 5 lat. Wyrok rozwodowy nie ma wpływu na bieg terminu ustalenia zobowiązania podatkowego. Reguły dotyczące zakupu i sprzedaży mieszkania liczone są według ogólnych reguł dotyczących zobowiązań podatkowych.
Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.
Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.
Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.
Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.
Brak komentarzy