jak-sprzedac-mieszkanie-w-spadku-2021

Mieszkanie w spadku – jak sprzedać? 2021

jak-sprzedac-mieszkanie-w-spadku-2021

Rzeczy prywatne, zwierzęta, gotówka jak też nieruchomości mogą stać się przedmiotem spadku. Co w przypadku gdy dziedziczymy mieszkanie? Jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku? Czy jest to możliwe? I kiedy najlepiej sprzedać takie mieszkanie? Te pytania, przysporzyć mogą wielu zmartwień, gdy nie wiemy za wiele na temat, prawa podatkowego i spadkowego. 

W chwili zaakceptowania spadku stajemy się spadkobiercami. Prawo do zarządzania majątkiem nabytym w drodze spadku, otrzymujemy z chwilą stwierdzenia nabycia spadku przez sąd lub poprzez akt poświadczenia dziedziczenia, który uzyskać możemy u notariusza. Co dają nam powyższe dokumenty w praktyce? Dzięki nim stajemy się pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości, możemy w niej zamieszkać lub sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku. 

Powody podjęcia decyzji o sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku

Najczęstszy powód decyzji o tym, że chcemy sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku, wynika z braku czasu i finansów potrzebnych by zająć się nową nieruchomością. Musimy wziąć pod uwagę, że “przejęcie” przez nas mieszkania, wiąże się z kosztami czynszowymi, oraz opłatami za media. Dodatkowo sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku, z którego nie zamierzamy korzystać, może stanowić wyraźny i namacalny benefit dla naszego budżetu lub być pomocą w trudnej sytuacji. 

Na co uważać przy sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku?

Warto wtajemniczyć się nieco, w kwestie podatkowe i spadkowe, by będąc zdecydowanym na sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku, nie tracić niepotrzebnie pieniędzy. 

Najważniejszą kwestią jest temat podatków. W wyniku zmiany prawa, dwa lata temu, przepisy zmieniły się na korzyść sprzedającego. Obecne prawo mówi, że możemy uchylić się od zapłaty podatku, jeśli sprzedaż mieszkania następuje po okresie 5 lat od nabycia lub kupna danej nieruchomości przez spadkodawcę. 

Może cię zainteresować Sprzedaż mieszkania z kredytem podczas rozwodu

Przykład nr 1

Sprzedajemy mieszkanie w spadku po rodzicach. Rodzice nabyli i użytkowali nieruchomość przez 20 lat, następnie mieszkanie trafiło w nasze ręce. W takim wypadku jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku, ponieważ okres 5 lat został przekroczony.

Przykład nr 2

Sprzedajemy mieszkanie w spadku po rodzicach. Rodzice nabyli i użytkowali mieszkanie przez 2 lata, następnie mieszkanie poprzez spadek przypadło nam. W takim wypadku, gdy od razu chcemy sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku musimy liczyć się z zapłaceniem podatku. Gdy chcemy tego uniknąć – musimy odczekać okres 3 lat. 

Wyjątkiem do uniknięcia opłaty podatkowej, gdy nie minął okres 5 lat, jest wykorzystanie kapitału uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, na nową nieruchomość, w której zamieszkamy (nie tylko mieszkanie, może to być np. dom lub działka budowlana). Przy tym należy przedstawić odpowiednią dokumentację Urzędowi Skarbowemu.

Jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku?

Jeśli wiemy już kiedy najkorzystniej sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku, możemy przystąpić do najważniejszego punktu – jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku. 

Warto przeczytać Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? – najważniejsze informacje

Jeśli właściciel mieszkania przeznaczonego do sprzedaży jest jeden – sprawa jest prosta.

Możemy dowolnie wybrać sposób sprzedaży: samodzielnie, firmy pośredniczące, czy skup nieruchomości. Jednak większość spraw spadkowych, jest bardziej skomplikowana. Może się zdarzyć, iż spadkobiercy występują w dużej liczbe. Wtedy sposób sprzedaży mieszkania nabytego w spadku, może się zmienić. Idealna byłaby sytuacja, w której spadkobiercy są zgodni i razem podejmują decyzję o sprzedaży nieruchomości. Jednak rzeczywistość często wygląda inaczej. Jeśli posiadamy udziały w nieruchomości, je również możemy sprzedać – innemu posiadaczowi, lub gdy  z różnych powodów nie jest to możliwe, możemy sprzedać je do skupu udziałów w nieruchomościach i spadkach. W takim przypadku, możemy zaryzykować stwierdzenie, że jest to jedyna metoda sprzedaży w tak trudnej sytuacji. Może się okazać, że nikt inny nie podejmie się kupna jedynie udziału w nieruchomości, która należy jeszcze do kilku innych właścicieli. Przykładem sprawnie działającej firmy, skupującej udziały w nieruchomościach jest skup.io.

Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.

Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.

Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ