jak sprzedać mieszkanie z kredytem

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? – najważniejsze informacje

jak sprzedać mieszkanie z kredytem

Wiele osób posiadających mieszkanie obciążone hipoteką zastanawia się, czy jest możliwość sprzedania takiej nieruchomości. Otóż, sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa, jednak wymaga pozwolenia ze strony banku kredytującego dotychczasowego właściciela mieszkania. Poniżej wyjaśnimy, jakie kroki należy podjąć przy sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym.

Skoro jesteśmy już pewni, że sprzedaż mieszkania z hipoteką jest możliwa, warto zapoznać się z warunkami zbycia mieszkania w kredycie oraz z zasadami, które musi spełnić kredytobiorca, aby doprowadzić taką sprzedaż do końca. Kredytobiorca, który zdecydowany jest na sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym, koniecznie musi skontaktować się z bankiem, w którym podpisał umowę kredytową i uzyskać stosowne zaświadczenie na temat aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego. Po tym fakcie będzie już można samodzielnie wystawić na sprzedaż swoje mieszkanie lub poprzez szybki skup mieszkań, który zrobi to za nas.

Jakie dokumenty wymagane są podczas sprzedaży mieszkania z kredytem?

Jeśli już wiemy jak sprzedać mieszkanie z kredytem, czas dowiedzieć się, jakie dokumenty potrzebne są przy sprzedaży. Najważniejszym dokumentem, który niezbędny jest podczas transakcji sprzedaży mieszkania z kredytem jest umowa. Dlatego należy skrupulatnie wypełnić dokument i zawrzeć w nim najważniejsze informacje.

W dokumencie tego typu powinny znaleźć się:

  • Dane kupującego oraz sprzedającego mieszkanie wraz z adresem zameldowania.

  • Data udzielenia kredytu hipotecznego i wyznaczony termin jego spłaty na dotychczasowych warunkach.

  • Bieżąca kwota zadłużenia kredytowego wraz z jego całkowitym kosztem (to, ile pozostało do spłacenia).

  • Numer rachunku bankowego, na który kupujący zobowiązany jest przesłać sprzedającemu środki za różnicę ceny mieszkania i pozostałego do spłaty kredytu (np. 450 000 – 120 000 = 330 000 złotych do przelania).

Warto przeczytać Mieszkania z licytacji komorniczych w Warszawie – okazja czy pułapka?

Potrzebne będą również załączniki takie jak:

  • Zaświadczenie od banku o bieżącej wysokości zadłużenia kredytowego.

  • Zgoda banku na dokonanie jednorazowej spłaty wierzytelności.

  • Oświadczenie banku, w którym wyraża zgodę na dokonanie wykreślenia hipoteki, z księgi wieczystej sprzedawanej nieruchomości.

  • Warto dołączyć też zaświadczenie o braku zadłużeń z powodu niezapłaconego czynszu czy zajęć komorniczych, jakie mogłyby ciążyć na nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania z kredytem – jak zrobić to prawidłowo

1. Zaświadczenie bankowe

Najważniejszą czynnością jest zwrócenie się do instytucji bankowej, za pomocą wybranej formy przekazu (telefonicznie, internetowo lub stacjonarnie, w placówce). W rozmowie z konsultantem poproś, aby w imieniu banku wystawił zaświadczenie. Dokument ma przedstawić informacje o bieżącym stanie zadłużenia z tytułu kredytu – czyli wszelkie dodatkowe koszty, jakie pozostały do uregulowania.

2. Wystawienie lokum na sprzedaż

Po dopełnieniu wyżej przytoczonej formalności, dotychczasowy współwłaściciel mieszkania i zarazem kredytobiorca może przejść do rozpoczęcia procesu sprzedaży lokum. W dobie intensywnego rozwoju platform z ogłoszeniami, dobrym sposobem na znalezienie kupca jest wystawienie informacji o chęci sprzedaży mieszkania na kilku z nich. Preferując tradycyjne metody, poproś o pomoc biuro sprzedaży nieruchomości. Ważne – wystawiając ofertę, koniecznie wspomnij o obciążeniu bankową hipoteką!

3. Znalezienie zainteresowanego zakupem

Znalezienie kupca leży już teraz w gestii sprzedającego i tego, na ile atrakcyjne będzie ogłoszenie. Warto zadbać o odpowiednio wyczerpującą sesję fotograficzną, która zaprezentuje mieszkanie w najlepszym świetle. Nie można też zapominać o rzetelnym opisie i cenie dostosowanej do rynkowych realiów. Aby uniknąć nieporozumień i straty czasu, wspomnij także o bankowej hipotece.

Warto przeczytać Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Gdy wreszcie odnajdziesz odpowiednią osobę zdecydowaną na odkupienie kredytowanego mieszkania, zwróć uwagę na kilka kluczowych formalności. W pierwszej kolejności, spisz umowę przedwstępnej sprzedaży nieruchomości, która powinna przenieść na papier wszystkie ustalenia, co do kwoty odkupu i podziału jej na dwie transze. Ważna jest także informacja o danych osobowych sprzedawcy i kupującego itd. Do wypełnienia takich szczegółów warto poprosić o pomoc notariusza. Zabezpieczy on interesy obu stron transakcji.

4. Odpowiedni podział kwoty ze sprzedaży mieszkania – pamiętaj o dwóch transzach!

Przy sprzedaży mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym nie zbywasz mienia, które jest w 100% Twoją własnością. Nie zapominaj też o banku, który jako kredytodawca jest współwłaścicielem nieruchomości i należy mu się określona część kwoty, za którą dokonano sprzedaży lokum. Dlatego, tak ważne jest dokonanie podziału transakcji na dwie transze.

  1. Pierwsza transza należy się sprzedającemu dom, który jest współwłaścicielem. Od sumy sprzedaży odejmujesz pozostałą do spłaty, bieżącą wysokość kredytu.

  2. Druga transza to pozostałe środki z wyżej przytoczonej transakcji, którą należy przekazać bankowi jako należność za kredyt, którego nie udało się do końca spłacić.

5. Wystąpienie do sądu o wykreślenie dotychczasowej hipoteki z księgi wieczystej.

Na koniec pozostaje już tylko zwrócenie się do sądu w celu złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Prawo do tej czynności ma zarówno bank, jak i dokonujący sprzedaży lokum. Wniosek musi być oparty na tzw. urzędowym formularzu KW-WPIS. Przykładowy schemat takiego dokumentu umieszczony jest na stronie Sądu Rejonowego. Należy pamiętać, aby dołączyć zaświadczenie z banku o spłacie kredytu (transze za zakup mieszkania) oraz dowód zapłaty kosztu sądowego, związanego ze złożeniem wniosku o wykreślenie hipoteki .

Sprzedaż mieszkania z kredytem – skup mieszkań

Każdy kto zamierza sprzedać mieszkanie z kredytem do firmy, którą prowadzi skup mieszkań, może liczyć na profesjonalne podejście do całej transakcji. Skup mieszkań z kredytem po uzyskaniu zaświadczenia z banku o saldzie zadłużenia, jest gotowy odkupić nieruchomość i podpisać umowę przedwstępną ze sprzedającym. Umowa podpisywana jest u notariusza, co gwarantuje bezpieczeństwo obu stron transakcji.

W umowie powinien znaleźć się zapis o podziale spłacanej kwoty na dwie części. Pierwsza z nich zostanie wpłacona do banku sprzedającego jako uregulowanie pozostałej części długu. Druga transza trafi na konto sprzedającego – to „górka”, czyli nadpłata ponad to, co zostało po uregulowaniu zobowiązania w banku. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy suma kredytu w całości pokrywa dług i pozostaje nadpłata.

Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.

Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.

Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ