19 kwi Czym jest umowa rezerwacyjna nieruchomości? Jakie są jej typy i elementy? 2022
Jesteś w trakcie poszukiwania swojego pierwszego mieszkania? W końcu na rynku nieruchomości natrafiasz na prawdziwą perełkę: idealna lokalizacja, spełniająca twoje wymagania wielkość, zachwycający styl wykończenia. Ale nie możesz sobie jeszcze pozwolić na podpisanie umowy kupna, bo nie jesteś pewien czy masz odpowiednie możliwości na uzyskanie kredytu. Wiesz jednak, że lada chwila owo lokum zniknie z rynku. Z tak korzystną ceną i lokalizacją nie ma innej opcji. Dobrym pomysłem może więc być podpisanie umowy rezerwacyjnej.
Co to jest umowa rezerwacyjna nieruchomości?
Tak, jest dokładnie tym, na co wskazuje nazwa! Jest to zatem umowa rezerwacyjna z deweloperem, który na określony czas wycofuje daną nieruchomość z oferty sprzedażowej.
Warto przeczytać Zapłata podatku PCC – jak wygląda w 2022r
W ostatnich latach często pada pytanie o podatek PCC czym jest i kto go płaci?
Zwykle jest to czas potrzebny potencjalnemu kupcowi na zweryfikowanie zdolności kredytowej. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, tzw. opłaty rezerwacyjnej na rzecz dewelopera, zainteresowany mieszkaniem ma pewność o tym, że nikt nie ubiegnie go w kupnie.
Takie umowy dzielą się na dwa typy:
1. Zwykła umowa rezerwacyjna
Nie stanowiąca żadnego dokumentu zobowiązującego rezerwującego do kupna mieszkania. Zainteresowany klient może się w dowolnym momencie rozmyślić i zrezygnować z rezerwacji.
2. Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej
W przeciwieństwie do zwykłej umowy, ten dokument już zobowiązuje klienta do podpisania faktycznej umowy kupna. Jest rodzajem zabezpieczenia dla stron przed niewywiązaniem się ze zobowiązania.
Co to jest umowa rezerwacji mieszkania i jakie elementy posiada?
W przypadku zwykłej umowy rezerwacyjnej nie istnieją oficjalne wymogi dotyczące jej formy. Można ona być zawarta w dowolny sposób, jednakże najlepsze dla obydwu stron jest przygotowanie jej w formie pisemnej.
Może cię zainteresować Czy można wyrzucić lokatora z mieszkania w 2022 roku?
Warto także skupić się na zawarciu w umowie takich elementów jak:
– Data i miejsce sporządzenia umowy.
– Przedmiot rezerwacji. Czy w umowie zawarte są wszystkie dane dotyczące mieszkania np. adres, metraż, numer księgi wieczystej, tytuł prawny dewelopera, przysługujące mu miejsca parkingowe, piwnice, komórki.
– Strony zawierające umowę wraz z wszystkimi potrzebnymi danymi. W przypadku dewelopera będzie to: nazwa firmy, adres, osoba upoważniona do zawarcia umowy w imieniu dewelopera. W przypadku klienta rezerwującego: imię, nazwisko, adres, PESEL)
– Okres rezerwacji z dokładnymi datami początku i końca obowiązku wycofania nieruchomości ze sprzedaży.
– Informacja o charakterze opłaty. Może ona mieć formę zaliczki lub zadatku lub bezzwrotnej opłaty za możliwość rezerwacji. . W kwestii zaliczki, zostaje ona w całości zwrócona rezerwującemu w wyniku wycofania się z rezerwacji. W przypadku zadatku, zabezpiecza on obydwie strony, przechodząc na konto osoby, wobec której zerwano zobowiązanie. Kwota takiej opłaty waha się między 2 a 20 tysiącami.
– Zasady odstąpienia od umowy.
– Odręczne podpisy stron.
Inaczej sprawa ma się w kwestii umowy rezerwacyjnej z elementami umowy przedwstępnej. Tu już wymogiem jest sporządzenie jej w formie aktu notarialnego.
Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.
Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.
Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.
Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.
Brak komentarzy