28 mar Zapłata podatku PCC – jak wygląda w 2022r
W ostatnich latach często pada pytanie o podatek PCC czym jest i kto go płaci?
Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania w tym artykule. Podatek PCC jest też określany mianem podatku od czynności cywilnoprawnych. Ważne jest, że dotyczy on jedynie osób prywatnych. Przykładowa pożyczka od instytucji bankowej lub pozabankowej nie będzie dotyczyć tego podatku. Podatek dotyczy na pewno osób zawierających umowę pożyczki lub umowę kupna – sprzedaży. Do zapłaty podatku jest jednak zobowiązana tylko osoba, która daną rzecz kupuje. Osoba, która pożycza pieniądze jest zobowiązana do zapłaty podatku. Należy pamiętać, że fakt otrzymania pożyczki trzeba koniecznie zgłosić w urzędzie skarbowym. Żeby to zrobić, należy złożyć właściwą deklarację podatkową. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wzór deklaracji podatkowej jest dostępny w internecie, dlatego każdy może go łatwo znaleźć.
Warto przeczytać Czy można wyrzucić lokatora z mieszkania w 2022 roku?
Wiele osób zastanawia się jakie znaczenie ma podatek PCC co to tak właściwie jest?
Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy tylko jednej strony wcześniej sporządzonej umowy. W przypadku darowizny to osoba obdarowana jest zobowiązana do zapłaty podatku. Sprawa wygląda również ciekawie w przypadku umowy dożywocia. W takiej sytuacji do płatności zobowiązany jest tylko nabywca własności nieruchomości. Należy pamiętać, że podatek PCC nie jest w żaden sposób związany z pożyczkami bankowymi. Chodzi tu tylko o pożyczki od rodziny oraz osób prywatnych.
Często pada również pytanie ile wynosi podatek od zakupu nieruchomości?
Może cię zainteresować Jak inwestować w nieruchomości przez crowdfunding
Wysokość podatku PCC jest dokładnie określona w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto mieć na uwadze, że wysokość jest określona w procentach. Od umowy sprzedaży lub zamiany nieruchomości, a także użytkowania wieczystego oraz od umowy pożyczki i depozytu nieprawidłowego podatek wynosi 3%. Jeżeli chodzi o umowę sprzedaży lub zamianę innych praw majątkowych to wysokość podatku jest równa 1%. Warto dodać, że od ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o nieustalonej wysokości podatnik musi zapłacić jedynie 19 zł. Złożenie deklaracji podatkowej jest wymagane w ciągu 14 dni od zawarcia umowy pożyczki lub kupna. Przy pomocy formularza PCC-3 można złożyć dokument będący potwierdzeniem zawarcia transakcji. Nie powinno być żadnego problemu ze znalezieniem tego formularza, ponieważ jest on łatwo dostępny w internecie. Można też skorzystać z pomocy księgowego, jeżeli będziemy mieć problemy z wypełnieniem deklaracji. Można mieć wtedy pewność, że wszystko jest wypełnione poprawnie. Karę finansową otrzymamy, jeżeli nie poinformujemy urzędu skarbowego o transakcji. Takie działania raczej rzadko pozostają niezauważone, ponieważ urzędy skarbowe przeprowadzają bardzo dokładną kontrolę. Złapana osoba jest zobowiązana do zapłaty wielokrotności podatku, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność i pamiętać o terminie 14 dniowym. Deklaracja podatkowa może być też złożona osobiście w urzędzie skarbowym. Takie rozwiązanie powinno przypaść do gustu osobom starszym.
Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.
Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.
Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.
Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.
Brak komentarzy