Podatek od gruntu 2023 – stawki podatku od nieruchomości

Podatek od gruntu 2023 – stawki podatku od nieruchomości

Od 1 stycznia 2023 roku w Polsce w życie wchodzi nowy podatek – podatek od gruntu. Nowa ustawa przewiduje wprowadzenie odmiennych stawek podatku od nieruchomości, w zależności od przeznaczenia terenu oraz jego wartości. Czym dokładnie jest podatek od gruntu i jakie stawki będą obowiązywać?

Podatek od gruntu a podatek od nieruchomości

Podatek od gruntu to nowy podatek, którego zasadą jest opodatkowanie nieruchomości gruntowych. Podobną funkcję już pełni podatek od nieruchomości, ale podatek od gruntu będzie obowiązkowy dla każdej nieruchomości, niezależnie od jej przeznaczenia (mieszkalne, komercyjne czy rolnicze) i czy jest ona zabudowana czy nie.

Jedną z przyczyn wprowadzenia nowego podatku jest chęć unifikacji podatków na poziomie lokalnym, ponieważ każda gmina może w tej chwili określać i pobierać podatek od nieruchomości na swój sposób. Podatek od gruntu wprowadza jednolite zasady obliczania podatku i stawek na terenie całego kraju.

Stawki podatku od gruntu

Podobnie jak w przypadku podatku od nieruchomości, podatek od gruntu będzie pobierany przez samorządy. Stawki podatku od gruntu są uzależnione od przypisanej do danego terenu kategorii, której przyporządkowanie będzie wprowadzane przez radę gminy.

Dotychczasowe kategorie, które były przypisane do nieruchomości, zostaną zlikwidowane, a samorządy będą określać nowe kategorie, najprawdopodobniej związane z przeznaczeniem terenu. Będą to np. tereny budowlane, tereny komercyjne, tereny rolnicze i leśne.

Podatek od gruntu – stawki w 2023 roku

Ostateczne stawki podatku od gruntu i ich kategorie nie zostały jeszcze określone (listopad 2021 r.). Powinny być one w miarę jednolite na całym terenie Polski, co jest korzystne dla firm, które działają w wielu mieścieach i nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z różnicowaniem stawek podatkowych.

Jakie są szacunkowe stawki podatku od gruntu w miastach?

Jak wynika z raportu Avison Young o stawkach podatku od gruntu, w przypadku wartości gruntu wynoszącej 1000 zł za 1 m2, najwyższe stawki podatku w centrum miasta osiągają takie miasta jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Katowice, Poznań, Szczecin, Gdynia, Lublin, Rzeszów, Kielce i Radom. W tych miastach stawki podatku wynoszą między 0,6 a 0,9% wartości gruntu.

Najniższe stawki podatku będą pobierane w miastach mniejszych, gdzie wartość rynkowa gruntu jest niższa. W miastach o wartości gruntu wynoszącej 1000 zł za 1 m2 takie jak Bielsko-Biała, Kłodzko, Mielec, Nowy Sącz, Płock, Sosnowiec, Tarnów, Wałbrzych i Zabrze stawka podatku wynosi poniżej 0,5% wartości gruntów.

Kogo dotyczy podatek od gruntu?

Podatek od gruntu dotyczy każdej osoby, która jest właścicielem nieruchomości gruntowej. Podatek od gruntu będzie także pobierany od osób, które w wyniku umowy uzyskały prawo do korzystania z nieruchomości gruntowej, takich jak dzierżawcy lub użytkownicy wieczyści nieruchomości.

Podobnie jak podatek od nieruchomości, podatek od gruntu jest rocznym podatkiem, który musi być opłacony samorządowi, w którym znajduje się nieruchomość. Za brak opłaty podatku na czas, samorząd ma prawo naliczyć odsetki karnych oraz nałożyć karę pieniężną.

Podsumowanie

Podatek od gruntu to nowy podatek, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Podatek ten będzie obowiązkowy dla wszystkich nieruchomości gruntowych, bez względu na ich przeznaczenie oraz czy są one zabudowane czy nie. Stawki podatku będą uzależnione od kategorii przypisanej do terenu przez radę gminy. Stawki podatku w miastach osiągają między 0,6 a 0,9% wartości gruntu, ale nie zostały jeszcze ostatecznie określone. Podatek od gruntu będzie pobierany rocznie przez samorządy, a jego brak opłaty będzie wiązał się z karą pieniężną oraz odsetkami karnymi.

Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.

Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.

Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ