mieszkanie-licytacja-komornicza-zakup

Mieszkania z licytacji komorniczych w Warszawie – okazja czy pułapka?

mieszkanie-licytacja-komornicza-zakup

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej może być bardzo opłacalny w przypadku kiedy znajdziemy odpowiadające nam mieszkanie i uda się je nabyć w cenie zbliżonej choćby do ceny wywoławczej, możemy wiele zaoszczędzić. Jednak trzeba być przygotowanym na skomplikowane procedury z dużą liczbą różnych pułapek, które mogą czekać na przyszłych nabywców, które często skutecznie odstraszają od udziału w licytacji. Kupno nieruchomości z licytacji komorniczej jest dobrą alternatywą przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego.

W Warszawie, jak i wielu większych miastach licytacje komornicze stały się dość powszechne, ponieważ zachęcają potencjalnego nabywcę swoją atrakcyjną ceną.

Mieszkanie z licytacji komorniczej – o czym powinien wiedzieć potencjalny nabywca nieruchomości

Do licytacji może przystąpić każdy, kto wpłaci wadium odpowiedniej wysokości. Licytacje dotyczą nie tylko mieszkań własnościowych, ale również spółdzielczych.Każdą licytację nieruchomości przeprowadza komornik, który za otrzymane pieniądze z nieruchomości musi w pełni zaspokoić nie tylko roszczenia wierzyciela ale także koszty wynikające z postępowania komorniczego. Wszystkie licytacje przeprowadzane przez komornika mają charakter otwarty, a wygrywa ten nabywca, który zaproponuje najwyższą kwotę. Minimalna wartość przebicia oferty na licytacji komorniczej to 1% oszacowanej sumy nieruchomości. Licytacja odbywa się do momentu wyłonienia zwycięskiego nabywcy. Cena wywoławcza nieruchomości nie może być niższa niż 3/4 ceny oszacowania w przypadku pierwszej licytacji oraz 2/3 w przypadku drugiej licytacji.

Jak zatem wygląda procedura nabycia nieruchomości na licytacji komorniczej?

Aby stać pełnoprawnym właścicielem mieszkania zakupionego na licytacji, należy dokonać zapłaty pozostałej części oferowanej kwoty (odliczając wpłacone wadium). Po licytacji sąd wydaje tzw. postanowienie o udzieleniu przybicia. Po jego uprawomocnieniu (do tego czasu można składać odwołania), sąd wzywa nabywcę do wpłacenia ceny pomniejszonej o kwotę rękojmi. Licytant staje się właścicielem nieruchomości, gdy zapłaci pełną cenę i sąd wyda decyzję o przysądzeniu własności. 

Trzeba liczyć się z tym, że od wygrania licytacji do otrzymania kluczy do nieruchomości, upłynie trochę więcej czasu, niż nam się wydaje, gdyż procedura przysądzenia własności w Warszawie może trwać około kilku miesięcy. Także należy uzbroić się w cierpliwość. Po spełnieniu wszystkich wspomnianych przesłanek, pozostaje już tylko złożenie wniosku w sądzie o wykreślenie hipotek i innych obciążeń (o ile jest taka możliwość) oraz o wpis do księgi nowego właściciela. W ten sposób i tą drogą dopełniamy wszelkich formalności, aby w pełni stać się posiadaczami nieruchomości zakupionej drogą licytacji komorniczej.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że nabycie lokalu mieszkalnego podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Jakich utrudnień może się spodziewać potencjalny nabywca mieszkania z licytacji komorniczej?

Stan prawny nieruchomości, a w szczególności czy mieszkanie nie jest zajmowane przez dłużnika jest podstawą do sprawdzenia przez potencjalnego nabywcę mieszkania z licytacji komorniczej. 

Istotne jest to, że kupując nieruchomość podczas licytacji komorniczej nie przejmujemy zobowiązań finansowych dłużnika i anulowane zostają wszelkie hipoteki na mieszkaniu. Jednak licytacja nie unieważnia umów najmu ani dożywocia, więc może się zdarzyć, że nabyliśmy mieszkanie z lokatorem. Oczywiście możemy go eksmitować, ale to wymaga zapewnienia takiej osobie lokalu zastępczego, co może trwać całymi latami.

Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.

Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.

Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ