jak sprawdzić czy meiszkanie jest zadłużone

Czy mieszkanie lub nieruchomość jest zadłużona?

Jak sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone?

Podejmując decyzję o kupnie mieszkania musimy liczyć się ze sporym wydatkiem, dlatego warto upewnić się, czy kupowana nieruchomość wolna jest od jakichkolwiek obciążeń. Wszelkie zadłużenia mogą dotyczyć zarówno mieszkań używanych z rynku wtórnego, jak i nowych od dewelopera z rynku pierwotnego. W poniższym artykule podpowiemy, jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Stan prawny nieruchomości – księgi wieczyste

Księga wieczysta jest najważniejszym dokumentem określającym stan prawny nieruchomości. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. mówi o tym, że księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości, tj. takiego stanu, który jest zgodny z prawem materialnym i jest prawdziwy. Z czego więc wynika stan prawny nieruchomości? Otóż, stan prawny nieruchomości wynika z treści wpisów w księdze wieczystej ujawnionych w poszczególnych działach księgi wieczystej i obejmuje zarówno prawa jak i roszczenia. Ustalenie stanu prawnego nieruchomości ma na celu stworzenie podstaw do bezpiecznego obrotu nieruchomościami oraz zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Można by rzec, że księgi wieczyste stanowią jedyny w swoim rodzaju krajowy rejestr nieruchomości, którego wiarygodność została zagwarantowana przez Państwo. Wskazują na to przepisy zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego – Art. 626 8. Zgodnie z Art. 251 ust. 1 Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste prowadzone są w systemie informatycznym.

Czego dowiemy się z księgi wieczystej?

Dzięki księdze wieczystej możemy dowiedzieć się bardzo istotnych rzeczy np. kto jest właścicielem mieszkania, czy jest ono obciążone prawami osób trzecich (np. prawem dożywocia) lub jakimikolwiek innymi roszczeniami bądź ograniczeniami w rozporządzaniu nieruchomością.

Jeśli chcemy przejrzeć księgę wieczystą pod kątem ewentualnych obciążeń finansowych nałożonych na mieszkanie, które chcemy kupić, należy sprawdzić dział IV – “Hipoteka”.

W przypadku hipoteki ustanowionej na nieruchomości, zapisy zawarte w tym dziale poinformują szczegółowo o rodzaju hipoteki, jej wysokości, walucie, a także danych wierzyciela hipotecznego.

Powinniśmy być również czujni na ewentualne wpisy w rubryce „Wzmianki w dziale IV”. Ten rodzaj wzmianki oznaczony konkretną datą i godziną wpisu informuje o tym, że do Sądu Rejonowego, który prowadzi daną księgę wieczystą, wpłynął wniosek, który oczekuje na rozpatrzenie. Wniosek może dotyczyć np. żądania wpisu hipoteki umownej bądź przymusowej – koniecznie trzeba to zweryfikować.

Może cię zainteresować Skup nieruchomości Warszawa

Niniejsze informacje dotyczą przede wszystkim zakupu na rynku wtórnym mieszkania, które ma już swoją historię. W przypadku kiedy chcemy upewnić się, czy kupujemy mieszkanie od dewelopera z dobrą kondycją finansową, warto poprosić go o przedłożenie sprawozdania finansowego za okres 2 ostatnich lat.

Kiedy nie jesteśmy pewni, czy dobrze rozumiemy treść analizowanej księgi wieczystej, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy radcy prawnego, notariusza lub pośrednika nieruchomości.

Spółdzielnia mieszkaniowa – czynsz i opłaty eksploatacyjne

Niekiedy możemy natrafić na nieruchomości, które nie mają założonej księgi wieczystej. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce na rynku wtórnym, w szczególności przy nabywaniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku do administracji spółdzielni z prośbą o wystawienie formalnego zaświadczenia o stanie zadłużenia lokalu. Otrzymując dokument ze spółdzielni będziemy mieć pewność, czy na danej nieruchomości nie ciąży zadłużenie lub nie jest prowadzona egzekucja komornicza.

Opłaty za media

W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, warto również sprawdzić stan rachunków od dostawców mediów. Wszelkie zaległości mieszkania obciążają jego sprzedawcę. Lecz może się zdarzyć że w przypadku istniejącego zadłużenia dostawcy, mediów będą uzależniać zawarcie nowej umowy od uregulowania zaległości. Lepiej uniknąć takich nieprzyjemności i kupić mieszkanie z “czystą kartą”.

Sprzedawca mieszkania powinien nam przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami za prąd, gaz, wodę, CO, wywóz śmieci, telefon stacjonarny, internet czy telewizję kablową. Jest to bardzo ważne, aby podczas sporządzania umowy kupna – sprzedaży nieruchomości u notariusza jest wprowadzenie zapisu, w którym dotychczasowy właściciel oświadcza, że nieruchomość nie jest obciążona żadnymi długami.

Warto przeczytać Jak szybko sprzedać mieszkanie pierwsze kroki

Obciążenia publicznoprawne – podatek

Stan uregulowań obciążeń publicznoprawnych tj. opłaty za użytkowanie wieczyste czy podatek od nieruchomości, można zweryfikować prosząc właściciela nieruchomości o przedłożenie otrzymanych pism z urzędu oraz potwierdzeń z kasy urzędu lub konta bankowego o dokonaniu płatności.

Niestety badanie rynku pod kątem zadłużenia nie należy do rzeczy prostych. Dodatkowo zajmuje sporo czasu, którego wielu nabywców najczęściej nie posiada. Dlatego w takich sytuacjach warto skontaktować się z naszą agencją nieruchomości, która zajmie się wszystkimi formalnościami w krótkim czasie.

Sprawdź skup mieszkań z długiem.

Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.

Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.

Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ