czy-majac-udzialy-mozna-sprzedac-nieruchomosc

Czy mając udziały w mieszkaniu możemy sprzedać je bez zgody współwłaściciela?

czy-majac-udzialy-mozna-sprzedac-nieruchomosc

Termin współwłasność mieszkania kojarzy nam się najpewniej z sytuacją małżeńską, zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt specjalistycznej wiedzy o rynku nieruchomości. Występują jednak inne sytuacje, w których takie prawo obowiązuje a najczęściej spotykamy się z nimi w przypadku sprawy spadkowej dotyczącej nieruchomości, do której mamy prawo. Na czym polega współwłasność i czy możemy sprzedać udziały w nieruchomości w skupie mieszkań bez zgody współwłaścicieli? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania.

Czy musimy prosić o zgodę współwłaściciela kiedy sprzedajemy swoje udziały?

Aby odpowiedzieć na to pytanie wytłumaczmy najpierw kilka aspektów prawnych dotyczących sprzedaży udziałów i praw do nieruchomości. Szczegóły sprzedaży udziałów, które posiadamy względem danego typu nieruchomości znajdziemy dokładnie opisane w kodeksie cywilnym. Znajdziemy tam również podział na dwa typy współwłasności: łączną i ułamkową.

Warto przeczytać Czy sprzedaż mieszkania opłaca się bardziej niż wynajem mieszkania?

Jaka jest różnica między nimi i dlaczego jest ona tak istotna przy sprzedaży udziałów? Dla pierwszej, ułamkowej współwłasności charakterystyczne jest dzielenie się na konkretne udziały w danej rzeczy. W zdecydowanej większości przypadków wszystkie udziały są też równe dla każdego. We współwłasności łącznej takich udziałów nie ma i nie da się ich wyszczególnić.

Współwłasność łączna nie może także istnieć samodzielnie i zawsze występuje przy innej konstrukcji prawnej jak na przykład małżeństwo. Jest to idealny przykład gdyż bez intercyzy oboje małżonków posiada współwłasność do nieruchomości ale istnieje ona jedynie tak długo jak istnieje małżeństwo. Jeśli zostanie zakończone przestaje istnieć jakakolwiek współwłasność a więc próba sprzedaży takich udziałów w skupie nieruchomości wydaje się bezpodstawna i niemożliwa do zrealizowania. Wyjaśnia to też doskonale zasady występowania tego rodzaju współwłasności.  

Zupełnie innym przypadkiem jest chęć sprzedaży udziałów bez zgody właściciela jeśli mówimy o współwłasności ułamkowej. Dokładnie taki przypadek możemy znaleźć opisany w przepisach kodeksu cywilnego, który wskazuje proces samodzielnej sprzedaży swoich udziałów. Jeśli chcemy się z nim zapoznać dokładniej musimy poszukać odpowiednich zapisów w artykule 198 kodeksu cywilnego. Znajdziemy tam informacje, które jednoznacznie wskazują na to, że nie potrzebujemy zgody współwłaścicieli aby sprzedać swoje udziały i możemy nimi dowolnie rozporządzać. Przepisy polskiego prawa przewidują jednak pewne sytuacje, do których posiadanie udziałów nas nie uprawnia. Przykładem jest tutaj sprzedaż całego mieszkania lub jego remont – w obu przypadkach będzie potrzebna zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jeśli chcemy sprzedać nasze udziały w skupie nieruchomości to jak najbardziej możemy to zrobić i jest to zgodne z prawem.

Czy możemy mieć pewność co do tego jaki rodzaj współwłasności nas obowiązuje? Na szczęście w przypadku sprawy spadkowej nieruchomości zawsze stosuje się przepisy prawa odnoszące się do współwłasności ułamkowej. W artykule 1035 mamy dokładnie opisane, że jeśli mamy kilku spadkobierców stosowane są zasady właśnie współwłasności ułamkowej.  

Sprzedaż swoich udziałów w mieszkaniu ze spadku bez zgody współwłaścicieli.

Jak dowiedzieliśmy się z tego artykułu – nie ma żadnych przeszkód prawnych w sprzedaży swoich udziałów w nieruchomości ze spadku komuś innemu. Nie potrzebujemy też do tego zgody żadnego ze współwłaścicieli. Bez znaczenia okazuje się też skąd swoje udziały otrzymaliśmy – po stronie prawa nie leży to w niczyim interesie. Dla strony prawnej ważne jest, że uczestniczymy w procesie spadkowym dotyczącym jakiejś nieruchomości. To właśnie w takich sytuacjach obowiązuje tutaj artykuł 1036 kodeksu cywilnego a my możemy bez przeszkód sprzedać swoje udziały w nieruchomości, które dany spadek dotyczy. 

Może cię zainteresować Sprzedaż mieszkania – co dalej? 2021

Musimy jednak uważać na pewne sytuacje, w których inny współwłaściciel może zgłosić sprzeciw naszych akcji. Jeśli sprzedaż, lub to co planujemy zrobić z naszymi udziałami będzie kolidować z interesami innego spadkobiercy może on zgłosić swój sprzeciw i zablokować nasze działania. W takim celu kieruje sprawę do sądu, który decyduje, czy doszło do naruszenia. Jeśli sąd stwierdzi, że naruszone zostały interesy innego współdziedziczącego zbywa wtedy udział w rzeczy stanowiącej część masy spadkowej. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji warto zapoznać się z podobnymi sprawami sądowymi w tej tematyce i zobaczyć jak się potoczyły.  

Skup nieruchomości – jak sprzedaż udziały firmie zajmującej się skupem?

Kiedy już chcemy sprzedać swoje udziały w danej nieruchomości może pojawić się problem ze znalezieniem odpowiedniego kupca. Możemy zatem zwrócić się z ofertą do profesjonalnych firm zajmujących się od lat skupem nieruchomości i zapytać o wycenę. Jest to w ostatnich latach opcja bardzo zyskująca na popularności a sprzedający ma okazję w szybki i bezproblemowy sposób pozbyć się problematycznych udziałów.  

Możemy również spróbować sprzedać swoje udziały samodzielnie jednak wiąże się to z długim czasem poszukiwania potencjalnego kupca. Z reguły ludzie wolą kupować całe nieruchomości. Osoby, które nie znają się na prawie czy zasadach rynku nieruchomości nie wiedzą jakie konsekwencje prawne wiążą się z zakupem takich udziałów do mieszkania czy domu. Liczą także na uzyskanie udziałów, które potem mogą otrzymać do całości nieruchomości a tego w większości przypadków nie możemy nikomu zagwarantować.

Jeśli obawiamy się niepowodzenia a zdecydowaliśmy się na sprzedaż swoich udziałów w nieruchomości nie musimy godzić się na ich posiadanie. Kłopotliwe udziały z powodzeniem odkupią od nas firmy zajmujące się skupem mieszkań. Profesjonalne przedsiębiorstwa od skupu nieruchomości od lat skopują także udziały w mieszkania, domach i innych rodzajach nieruchomości na terenie całej Polski. Jeśli więc w szybki sposób chcemy pozbyć się udziałów w mieszkaniu bez zgody współwłaścicieli skup domów jest najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku.  

Wioleta Szczudlińska to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zawsze gotowa do pomocy, Wioleta zawsze stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich klientów.

Jej szeroka wiedza na temat rynku nieruchomości pozwala jej pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, która odpowiada ich potrzebom i wymaganiom. Jest w stanie skutecznie negocjować ceny, aby zapewnić swoim klientom najlepsze warunki transakcji.

Wioleta jest również znana z doskonałych umiejętności komunikacyjnych i empatii, co pozwala jej na budowanie trwałych relacji z klientami. Dzięki temu, że zawsze stara się zrozumieć potrzeby klientów, potrafi dopasować najlepsze rozwiązania, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Jej podejście do pracy jest zawsze profesjonalne i skoncentrowane na zaspokojeniu potrzeb klientów. Wioleta Szczudlińska to wybitny specjalista od nieruchomości, który jest gotowy do pomocy klientom w każdej kwestii związanej z rynkiem nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

ZADZWOŃ